Przejdź do głównej zawartości

Bobrowisko - ścieżka przyrodnicza obok Starego Sącza. Trudno trafić, ale warto odwiedzić!

Niedzielne popołudnie to idealny czas na krótki wypad, szczególnie gdy pogoda nie rozpieszcza i od rana ciemne chmury przesłaniają majowe słońce.

Bobrowisko - ścieżka przyrodnicza obok Starego Sącza

Bobrowisko - nowa atrakcja turystyczna Sądecczyzny

Bobrowisko to ścieżka przyrodnicza, która została otwarta zaledwie kilkanaście dni temu (maj 2018), dlatego nie ma do niej szczegółowych oznaczeń dojazdu, ale dla chcącego nic trudnego :) Bobrowisko powstało na terenie starosądeckich stawów, czyli dawnych wyrobisk pozostałych po wydobyciu żwiru w widłach Dunajca i Popradu. Teren ten w wyniku naturalnej sukcesji zmienił się w bajeczną enklawę roślin i zwierząt typowych dla środowiska podmokłych.

Jak się okazuje u ujścia Popradu swoje miejsce znalazły bobry, a także łabędzie nieme. Ścieżka to to ok. 400 metrów drewnianych pomostów i dwa punkty obserwacyjne (czatowiska). Już jesienią miejsce to stanie się kolejną atrakcją trasy rowerowej EuroVelo 11 oraz DunajecVelo, gdyż nieopodal powstanie kładka rowerowa nad Popradem.

Komentarze

Zobacz także:

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.)

Śnieżyczka przebiśnieg, często nazywana po prostu przebiśniegiem, to jedna z najwcześniej kwitnących roślin w naszym kraju. Już sama jej nazwa wskazuje na sposób w jaki zwiastuje nadejście wiosny, a dokładnie przedwiośnia (jest fenologicznym wyznacznikiem tej pory roku). W sprzyjających warunkach termicznych kwiaty mogą pojawiać się już w styczniu. Najczęściej przebiśniegi kwitną jednak w lutym i marcu, co przeważnie zbiega się z topnieniem pokrywy śnieżnej. W Polsce roślina w stanie dzikim występuje przed wszystkim na południu kraju, w wilgotnych lasach liściastych. Łany białych kwiatów spotkać można nad potokami, w łęgach, grądach i buczynach.

Rośliny od kilkuset lat uprawiane są w parkach i ogrodach jako kwiaty ozdobne. Należy jednak pamiętać, że wszystkie części roślin są lekko trujące i kontakt z nimi może wywoływać podrażnienia.

A tak kwitły przebiśniegi w marcu 2010 roku u stóp góry Tuł na Pogórzu Cieszyńskim. W tym magicznym miejscu występuje jeszcze wiele innych pięknych, rzadk…

W Tatrach wiosna! Kwitną goryczki i dębik ośmiopłatkowy

Piękna majowa sobota to idealny dzień na krótką wycieczkę w Tatry. Trasa mało wymagająca i niezbyt długa, czyli Kuźnice - Boczań - Przełęcz Między Kopami - Hala Gąsienicowa - Przełęcz Między Kopami - Dolina Jaworzynki - Kuźnice. Po drodze piękne widoki i kilka wiosennych piękności, czyli kwitnący dębik ośmiopłatkowy, goryczka wiosenna oraz goryczka krótkołodygowa, a także urdzik karpacki i lepnica bezłodygowa.
Ta wycieczka to świetny pomysł na tatrzański spacer z dzieckiem. Nasz czteroletni synek z powodzeniem dał sobie radę i był zachwycony spacerem między skałkami. Jednym problemem był brak lodów w Murowańcu ;)

Lepiężnik biały (Petasites albus)

Lepiężnik biały to jeden z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny. Lepiężniki kwitną zanim jeszcze rozwiną się ich liście, a kwiaty pojawiają się już w marcu.


Pogórze Cieszyńskie - okolice Goleszowa i Cisownicy (20 marca 2010)


Pogórze Cieszyńskie - okolice Goleszowa i Cisownicy (20 marca 2010)


Pogórze Cieszyńskie - okolice Goleszowa i Cisownicy (20 marca 2010)


Pogórze Cieszyńskie - okolice Goleszowa i Cisownicy (20 marca 2010)